At Bucksport

Ellsworth girls 195, Bucksport 101,Washington Acad. 86, Narraguagus 81, Sumner 35, Calais 2

4×800 Relay: 1, Ellsworth (Lillian Frank, Caitlin MacPherson, Abby Mazgaj, Margo Kenyon), 11:31.59. 2, Washington Acad (Paige Bell, Faith Myers, Riley Frasier, Jordan Finlay), 12:17.28.

100 Hurdles: 1, Kajsa Brown-Morrison, NAR, 20.69. 2, Sydney Garrity, ELL, 20.84.

100 Dash: 1, Meaghan Goodine, BUC, 14.06. 2, Addie Morrison, BUC, 14.22. 3, Nia Aretakis, WA, 14.30. 4, Alyssa Graychase, BUC, 14.58. 5, Haylee Link, WA, 14.66. 6, Tara Flubacher, SUM, 14.85.

1600 Race Walk: 1, Haylee Link, WA, 11:42.90. 2, Emma Hayes, NAR, 12:34.55. 3, Rhiannon Alley, SUM, 12:58.27. 4, Jordan Myers, WA, 13:44.99. 5, Reese Brown, NAR, 14:53.04.

1600 Run: 1, Caitlin MacPherson, ELL, 5:55.82. 2, Lillian Frank, ELL, 6:09.00. 3, Abby Mazgaj, ELL, 6:14.97. 4, Alyssa Turner, NAR, 6:16.13. 5, Paige Bell, WA, 6:16.28.

4×100 Relay: 1, Washington Aca (Nia Aretakis, Alayna Lamb, Haylee Link, Inez Furth), 56.83. 2, Ellsworth (Anna Brown, Danaee Felix, Taylor Richardson, Margo Kenyon), 58.97. 3, Sumner (Emily Crocker, Rhiannon Alley, Blue Howard, Tara Flubacher), 1:00.73.

400 Dash: 1, Addie Morrison, BUC, 1:07.34. 2, Meaghan Goodine, BUC, 1:07.88. 3, Margo Kenyon, ELL, 1:08.27. 4, Emma McKechnie, ELL, 1:11.51. 5, Jordan Finlay, WA, 1:12.04. 6, Abby Mazgaj, ELL, 1:14.41.

300 Hurdles: 1, Kione Osterlin, ELL, 53.53. 2, Inez Furth, WA, 55.66. 3, Emily Crocker, SUM, 1:02.89. 4, Seneca Maddocks-Wilbur, ELL, 1:02.95. 5, Brylee McGuire, NAR, 1:03.60. 6, Mackenzie Cates, WA, 1:04.70.

800 Run: 1, Margo Kenyon, ELL, 2:49.05. 2, Caitlin MacPherson, ELL, 2:49.51. 3, Paige Bell, WA, 2:55.04. 4, Alyssa Turner, NAR, 2:57.34. 5, Hannah Beal, NAR, 3:02.71. 6, McKensi Mills, NAR, 3:10.30.

200 Dash: 1, Addie Morrison, BUC, 29.28. 2, Meaghan Goodine, BUC, 29.29. 3, Inez Furth, WA, 29.30. 4, Nia Aretakis, WA, 30.81. 5, Alayna Lamb, WA, 30.81. 6, Tara Flubacher, SUM, 30.93.

3200 Run: 1, Alyssa Turner, NAR, 14:25.33. 2, Hannah Beal, NAR, 14:59.48. 3, McKensiMills, NAR, 15:07.15.

4×400 Relay: 1, Ellsworth (Lillian Frank, Megan Gammill, Seneca Maddocks-Wilbur, Abby Mazgaj), 5:07.08. 2, Washington Acad (Alayna Lamb, Inez Furth, Riley Frasier, Jordan Finlay), 5:12.81.

High Jump: 1, Emma McKechnie, ELL, 4-06. 2, Emily Erickson, BUC, 4-02. 2, Nia Aretakis, WA, 4-02. 4, Hannah Beal, NAR, 4-00. 5, Tara Flubacher, SUM, J4-00. 6, Abigail Terry, BUC, 3-10.

Long Jump: 1, Kajsa Brown-Morrison, NAR, 14-01. 2, Anna Brown, ELL, 13-10.25. 3, Emma McKechnie, ELL, 13-05.50. 4, Taylor Richardson, ELL, 13-01. 5, Alyssa Graychase, BUC, 12-10.75. 6, Abigail Terry, BUC, 11-07.50.

Triple Jump: 1, Emma McKechnie, ELL, 27-08.50. 2, Taylor Richardson, ELL, 27-00. 3, Abigail Terry, BUC, 26-07.75. 4, Emily Erickson, BUC, 24-10.

Javelin Throw: 1, Maddocks-Wilbur kiana, ELL, 78-07. 2, Kaylee Knowles, BUC, 74-01. 3, Blue Howard, SUM, 71-00. 4, Mackenzie Arey, NAR, 66-05. 5, Brookelyn Knowles, BUC, 63-11. 6, Rhiannon Alley, SUM, 61-08.

Discus Throw: 1, Rachel Barnes, ELL, 84-01. 2, Autum Paul, ELL, 82-06. 3, Reese Brown, NAR, 73-07. 4, Ava Knowles, BUC, 67-07. 5, Brookelyn Knowles, BUC, 66-08. 6, Kaylee

Knowles, BUC, 58-10.

Shot Put: 1, Rachel Barnes, ELL, 29-09.25. 2, Autum Paul, ELL, 26-09.50. 3, Blue Howard, SUM, 23-11.50. 4, Brookelyn Knowles, BUC, 23-08.50. 5, Stephanie Look, CAL, 21-06.25. 6, Ava Knowles, BUC, 21-06.

Ellsworth boys 193, Washington Acad 174, Bucksport 72, Sumner 65, Calais 12, Narraguagus 8

4×800 Relay: 1, Washington Acad (Khiari Sharrieff-Hayward, Diione Millett, Hayden Farrell, Matyas Nachtiagall), 9:23.33. 2, Ellsworth (Bryce Carter, Matt Shea, Vianney Cambier, Mark Berry), 9:23.41. 3, Sumner (Logan Carter, Sam Bunch, Lucas Campbell, Luke Barnes), 10:27.37.

110 Hurdles: 1, Jim Lin, WA, 17.75. 2, Benton Bird, ELL, 20.18. 3, Bryce Coombs, SUM, 22.44.

100 Dash: 1, Carter Tolmasoff, BUC, 11.77. 2, Atticus Deeny, ELL, 11.94. 3, Javon Williams, ELL, 11.99. 4, Tyson Gray, BUC, 12.04. 5, Finn Furth, WA, 12.12. 6, Daniel Bunker, BUC, 12.29.

1600 Race Walk: 1, Forrest Perkins, WA, 10:41.66. 2, Kyle Jordan, SUM, 10:55.48. 3, Tristin Taylor, WA, 11:09.16. 4, Kyle Gillespie, ELL, 12:14.57.

1600 Run: 1, Matyas Nachtiagall, WA, 5:05.23. 2, Nicholas Cormier, ELL, 5:15.21. 3, Luke Barnes, SUM, 5:16.18. 4, Matt Frost, ELL, 5:16.94. 5, Beckett Markosian, ELL, 5:20.58. 6, Calvin Nelson, ELL, 5:23.10.

4×100 Relay: 1, Washington Acad (Garrett Channell, Tyler Danahy, Jim Lin, Finn Furth), 47.36. 2, Ellsworth (Connor Crawford, Micheal Kazmierczak, Javon Williams, Atticus Deeny), 47.93. 3, Bucksport (Tyson Gray, Daniel Bunker, Nathaniel Sawyer, Carter Tolmasoff), 51.64. 4, Sumner (Matthew Correia, Trace Eastman, Kyle Jordan, T Janla), 52.15.

400 Dash: 1, Nathaniel Sawyer, BUC, 56.21. 2, Hunter Beal, NAR, 57.77. 3, Micheal Kazmierczak, ELL, 58.66. 4, Colby Hamilton, ELL, 58.86. 5, Mark Berry, ELL, 58.98. 6, Joshua Crocker, SUM, 1:00.49.

300 Hurdles: 1, Jim Lin, WA, 47.41. 2, Bryce Coombs, SUM, 51.23. 3, Benton Bird, ELL, 51.64.

800 Run: 1, Matyas Nachtiagall, WA, 2:13.06. 2, Matt Shea, ELL, 2:21.90. 3, Beckett Markosian, ELL, 2:27.88. 4, Hayden Farrell, WA, 2:29.55. 5, Matt Frost, ELL, 2:32.39. 6, Vianney Cambier, ELL, 2:32.63.

200 Dash: 1, Javon Williams, ELL, 24.67. 2, Diione Millett, WA, 25.14. 3, Sam Holler, ELL, 25.52. 4, Tyson Gray, BUC, 25.53. 5, Connor Crawford, ELL, 25.68. 6, Nathaniel Sawyer, BUC, 25.70.

3200 Run: 1, Matt Shea, ELL, 10:47.06. 2, Matyas Nachtiagall, WA, 11:07.19. 3, Luke Barnes, SUM, 11:12.60. 4, Nicholas Cormier, ELL, 11:18.18. 5, Bryce Carter, ELL, 11:44.70. 6, Landon St-Peters, ELL, 11:59.77.

4×400 Relay: 1, Washington Acad (Jim Lin, Garrett Channell, Diione Millett, Finn Furth), 3:50.34. 2, Ellsworth (Sam Holler, Colby Hamilton, Micheal Kazmierczak, Mark Berry), 4:07.61. 3, Sumner (Logan Carter, Kyle Jordan, Bryce Coombs, Joshua Crocker), 4:18.69.

High Jump: 1, T Janla, SUM, 5-04. 2, Diione Millett, WA, 4-10. 2, Cameron Soper, BUC, 4-10. 4, Bryce Coombs, SUM, J4-10. 5, Shawn Bernier, BUC, 4-08. 6, Austin Clement, BUC, 4-06.

Long Jump: 1, Nate Mason, ELL, 19-05. 2, Javon Williams, ELL, 18-09.50. 3, Tyler Danahy, WA, 18-07. 4, Atticus Deeny, ELL, 17-10.25. 5, Connor Crawford, ELL, 16-09.50. 6, Bailey Bishoff, ELL, 15-09.25.

Triple Jump: 1, Daniel Bunker, BUC, 38-02.75. 2, Nate Mason, ELL, 38-00.25. 3, Atticus Deeny, ELL, 37-05. 4, Austin Clement, BUC, 33-09. 5, Khiari Sharrieff-Hayward, WA, 31-08.50. 6, Sam Updike, ELL, 31-08.

Javelin Throw: 1, Garrett Channell, WA, 157-05. 2, Finn Furth, WA, 151-06. 3, David Flores-Vargas, WA, 138-10. 4, Marek Veal, WA, 129-09. 5, Charles Hughes, ELL, 120-04. 6, Andrew Brown, ELL, 102-10.

Discus Throw: 1, Marek Veal, WA, 144-03. 2, Gavin Billings, BUC, 88-04. 3, Logan Grass, ELL, 87-01. 4, Petak Dana, CAL, 84-09. 5, Josiah Brown, WA, 77-06. 6, Andrew Brown,

ELL, 72-07.

Shot Put: 1, Marek Veal, WA, 40-07.50. 2, Petak Dana, CAL, 35-02.50. 3, Logan Grass, ELL, 33-07.75. 4, Nathan Russell, BUC, 30-11.75. 5, Nick Taylor, ELL, 30-07.75. 6, Matthew Roekl, WA, 29-03.50.