Old Town’s Saige Evans goes up for a shot by Presque Isle’s Anna Jandreau (#20) and Mia Casavant (#34) in first half action of the girls Class B North semifinal game at the Cross Insurance Center Wednesday. Credit: Linda Coan O'Kresik / BDN

ALL-STARS

High schools

Big East Conference

Girls basketball

First team: Saige Evans (Old Town), Maddie Lebel (Hermon), Faith Sjoberg (Presque Isle), Olivia Gray (MDI), Maddie Emerson (Old Town)

Second team: Grace Jaffray (Ellsworth), Mia Henderson (Houlton), Maddie Deprey (Caribou), Abby Leahy (Car), Elizabeth Wyman (Hermon)

Third team: Anna Jandreau (Presque Isle), Claire Gaetani (John Bapst), Annie Raynes (Foxcroft Acad.), Elizabeth Jones (MDI), Mollie Gray (MDI)

Honorable mention: Morgan Clifford (Ellsworth), Olivia Henderson (Houlton), Sydney Loring (Old Town), Kiya Cook (Foxcroft)

Player of the year: Saige Evans (Old Town)

Coach of the year: Heather Richards (Old Town)

Sportsmanship award: Mount Desert Island

Conference champion: Old Town

Conference runner-up: Hermon

Scholar-athletes: Riley Buonopane (Bucksport), Gabrielle Sutherland (Caribou), Megan Jordan (Ellsworth), Meghan Spooner (Foxcroft), Charlotte Caron (Hermon), Breanna Barton (Houlton), Jane Wu (John Bapst), Elizabeth Jones (MDI), Logan Gardner (Old Town), Emerson Walston (Orono), Faith Sjoberg (Presque Isle), Kaitlyn Smith (Washington Acad.)

Paul Soucy Spirit Award: Faith Vincent (Bucksport), Mia Theriault (Caribou), Jocelyn Jordan (Ellsworth), Abby Knapp (Foxcroft), Elizabeth Wyman (Hermon), Mia Henderson (Houlton), Claire Gaetani (John Bapst), Emily Carter (MDI), Madelyn Arsenault (Old Town), Chloe LaBree (Orono), Rossalyn Buck (Presque Isle), Marissa Cates (Washington Acad.)

Defensive players: Jetta Shook (Bucksport), Abby Leahy (Caribou), Morgan Clifford (Ellsworth), Meghan Spooner (Foxcroft), Sydney Gallop (Hermon), Drew Warman (Houlton), Kaylee Horr (John Bapst), Elena Alderman (MDI), Makayla Emerson (Old Town), Lauryn Brown (Orono), Anna Jandreau (Presque Isle), Rachel Vose (Washington Acad.)

Senior all-stars: Gabrielle Sutherland (Caribou), Jocelyn Jordan (Ellsworth), Kiya Cook (Foxcroft), Maddie Lebel, Meg Tracy, Sydney Gallop, Charlotte Caron, Faith Coombs, Elizabeth Wyman (Hermon), Olivia Henderson, Mia Henderson (Houlton), Olivia Gray, Leah Carroll, Elizabeth Jones, Elena Alderman (MDI), Sydney Loring, Madelynn Emerson (Old Town), Lauryn Brown (Orono), Faith Sjoberg (Presque Isle), Kelci Williams (Washington Acad.) (Game is 1 p.m. Saturday, March 5, at Hermon High School.)

Boys basketball

First team: Hunter Curtis (Ellsworth), Chance Mercier (Ellsworth), Filip Brkic (Foxcroft), Pierce Walston (Orono), Malachi Cummings (Presque Isle)

Second team: Brandon Brown (Old Town), Xavier McAtee (Presque Isle), Trey Brown (Hermon), Isaiah Gentle (Houlton), Jaykob Dow (Hermon), Caleb Solomon (Houlton)

Third team: Ben Francis (Orono), Ty Giberson (Bucksport), Gage Hardy (Ellsworth), Caden Crocker (Foxcroft), Noah Yerema (Presque Isle)

Honorable mention: Eduardo Fiore (John Bapst), Spencer Laurendeau (MDI), Avery Thibodeau (Caribou)

Player of the year: Hunter Curtis (Ellsworth)

Coaches of the year: Peter Austin (Ellsworth), Toby Nelson (Foxcroft)

Sportsmanship award: Caribou

Conference champion: Ellsworth

Conference runner-up: Orono

Scholar-athletes: Colin Simpson (Bucksport), Ari Plante (Caribou), Gage Hardy (Ellsworth), Austin Seavey (Foxcroft), Trey Brown (Hermon), Collin Moody (Houlton), Levi Peterson (John Bapst), Evan Ankrom (MDI), Logan Brown (Old Town), Javier Alicea-Santiago (Orono), Xavier McAtee (Presque Isle), Ezekiel Olivares (Washington Acad.)

Paul Soucy Spirit Award: Sione Taungatua (Bucksport), Jameson Leahy (Caribou), Brett Bragdon (Ellsworth), Cameron Chase (Foxcroft), Clark Pelletier (Hermon), Jadon Gentle (Houlton), Nick Chaffee (John Bapst), Ben Lipski (MDI), Joshua Harvey (Old Town), Javier Alicea-Santiago (Orono), Jackson Maynard (Presque Isle), Andon Wood (Washington Acad.)

Defensive players: Thomas Thompson (Bucksport), Reece Caranaro (Caribou), Hunter Curtis (Ellsworth), Caden Crocker (Foxcroft), Johnny Kokoska (Hermon), Jadon Gentle (Houlton), Jon Pangburn (John Bapst), AJ Lozano (MDI), Isaac Hayes (Old Town), Pierce Walston (Orono), Malachi Cummings (Presque Isle), Ethan Hicks (Washington Acad.)

Senior all-stars: Ty Giberson (Bucksport), Braden Sargent (Caribou), Hunter Curtis, Gage Hardy, Michael Palmer, Brett Bragdon (Ellsworth), Filip Brkic (Foxcroft),Trey Brown (Hermon), Caleb Solomon, Isaiah Gentle (Houlton), Edoardo Fiore, Jordan Kimball (John Bapst), Charlie Parker (MDI), Isaac Hayes (Old Town), Javier Alicea-Santiago (Orono), Xavier McAtee, Noah Yarema (Presque Isle), Ayden Wannamacher (Washington Acad.) (Game is 3 p.m. Saturday, March 5, at Hermon High School.)

Avatar photo

Ernie Clark

Ernie Clark is a veteran sportswriter who has worked with the Bangor Daily News for more than a decade. A four-time Maine Sportswriter of the Year as selected by the National Sportscasters and Sportswriters...