Buddy Porter (right) of Southern Aroostook slides to third base as Machias third baseman Caleb Norton prepares to place the tag during Wednesday's Class D North baseball championship. Credit: Joseph Cyr / Houlton Pioneer Times

ALL-STARS

Aroostook League

Spring 2022

Class B/C baseball

Caribou: Bryce Dillon, Grif McNeal, Matt Pelletier, Jaden Picard; Fort Kent: Austin

Delisle, Ethan Raymond, Will Roy; Houlton/GHCA: Silas Graham, Garret Harvey,

Cody Johnston, Collin Moody, Brock Thompson; Presque Isle: Evan Chapman,

Jackson Maynard, Ethan Shaw

Class D baseball

Central Aroostook: Jonathan McDonald; Fort Fairfield: Joel Cormier; Hodgdon:

Drew Duttweiler, Oisin Gardiner, Troy Hipsley, Lucas Matheson; Katahdin: Justin

Hurlbert, Jeffrey Martin, Joshua Martin; Madawaska: Ian Beaulieu, Carsen Cyr;

Southern Aroostook: Chris Caswell, AJ Lewis, Camden Porter; Van Buren: Noah

Martin, Quinn Smith; Washburn/Easton: Blake King; Wisdom: Carter Pelletier,

Michael Roach, Sam Roy

Class B/C softball

Caribou: Hannah Beauchamp, Saffayla Durepo, Gabrielle Sutherland, Jillian Zeigler;

Fort Kent: Larissa Daigle, Darci Pelletier; Houlton: Bre Barton, Olivia Henderson,

Maddie Marino, Emma Swallow, Drew Warman; Presque Isle: Myah Bragdon,

Jocelyn Gagnon, Kiley Howlett, Abby Johnston, Courtney Kane

Class D softball

Ashland: Kayla MacLean, Sidney St. Peter; Central Aroostook: Anna Kilcollins,;

East Grand: Emma Davis, Madison Napoli; Fort Fairfield: Kassidy Gorneault;

Hodgdon: Marissa Dow,  Delany Little, Aleyah Matheson, Sadie Thompson; Katahdin:

Maizy Cullen, Makayla Hartsgrove, Jayden Stevens; Southern Aroostook: Jennah

Brooks, Madison Russell; Wisdom/Madawaska: Olivia Ouellette, Autumn Roy, Lilly

Roy

Boys track events

Caribou: Michael Cyr, James Cherrier, George Ferland, Ephram Willey;

Houlton/GHCA: Daniel Ross; Presque Isle: Brayden Castonguay, Josh Keiser, Jaron

Leach, Benjamin Willey

Boys field events

MSSM: Sam Cullins, Raymond Dulac; Presque Isle: Quinn Demerchant, Xavier

McAtee

Boys track and field

Caribou: Edward Cooley, Evan Durepo, Mason St. Peter; Fort Fairfield: Micah

Daigle; Houlton/GHCA: Samuel Duff: Presque Isle: Malachi Cummings, Jack

Lamoreau, Jonah Roy, Benjamin Turner; Emery Plourde; 2022 Track Champion Award:

Evan Durepo, Caribou

Girls track events

Caribou: Brianna Levesque; Fort Fairfield: Skyler Oakes; Fort Kent: Emma

Landry; Houlton/GHCA: Elena Ardell, Isabella Ardell, Abigail Duff, Teanne Ewings,

Natalie Johnson, Leanne Ross; Presque Isle: Cassidy Carlisle, Addison Clairmont,

Reagen Deschene, Neve Guerrette

Girls field events

Fort Fairfield: Eva Callioras; Houlton/GHCA: Jayden Swimm; MSSM: Cecilia

Corey; Presque Isle: Taylor Doyen

Girls track and field

Fort Kent: Nancy Martin, Lilly Oliver, Amarli Weaver; Houlton/GHCA: Ariana

Ardell; Presque Isle: Jayden Harvell, Anna Jandreau; Howard Lello 2022 Track Champion Award: Teanne Ewings, Houlton/GHCA

Boys tennis singles

Caribou: Abe Bouchard; Fort Kent: Collin Bennett; Madawaska: Sam Lausier;

Presque Isle: Landon Thompson; Van Buren/Wisdom: Jordan Clavette, Xavier

Deschaine

Boys tennis doubles

Fort Kent: Quinn Michaud/Connor Voisine; Madawaska: Ian Beaulieu/Carsen Cyr; Presque Isle: Jack Buck/Ben Flannery; Van Buren/Wisdom: Mikail Deschaine/Blake Martin

Girls tennis singles

Caribou: Ashlyn Bouchard; Fort Kent: Anah Albert; Madawaska; Hannah

Blanchette; Presque Isle: Madison Hedrich; Van Buren/Wisdom: Kylie Laplante

Girls tennis doubles

Caribou: Naomi Cote/Emmie McIntyre; Fort Kent: Logan Stedt/Shelby

Theriault; Houlton/GHCA: Cindy Hannigan/Mariah Peterson; Presque Isle:

Rossalyn Buck/Isabella Keegan

Ernie Clark

Ernie Clark is a veteran sportswriter who has worked with the Bangor Daily News for more than a decade. A four-time Maine Sportswriter of the Year as selected by the National Sportscasters and Sportswriters...