Golf

HOLE-IN-ONE

John Violette

BANGOR-John Violette recorded a hole-in-one on the 158-yard third hole at Bangor Municipal Golf Course Tuesday. Violette used a 6-iron to notch the ace, which was witnessed by Dean Bowden.

EMSGA

At Jato Highlands

Class A Gross: Jeff Dutch 73, Terry Whitney 75, Victor Jipson 75; Net: Charlie Ryder 66, Carl Brackett 68, Brian B. Campbell 69; Class B Gross: Tom Kus 69, Floyd Libby 77 Sandy Ervin 79, Larry Quinn 79, Richard Clements 79; Net: Val Paradis 66, Bruce Wasson 67, Steve Blanchard 67, Cliff Vaux 67; Class C Gross: Ron LaBonte 79, Bill Kirby 80, Jack Sincyr 80, Steve Norton 80; Net: Ron Hawes 67, Bob Anderson 69, George Draper 69, Gordon Holmes 69: Class D Gross: Richard Carleton 82, Brian Campbell 85, Bucky Owen 91, Peter Doran 91; Net: Stan Miller 71, Rick Smith 75, Dean Bryer 78; Class E Gross: Don Maxim 81, Lefty Homans 89, Bryant Dutch 91; Net: Skip Walton 68, Dave Benson 69, Welman McFarland 70; Super Senior Gross: Austin Carter 104; Net: Kip Soule 78; Best Ball Gross: Tom Kus, Ed McKay, Mike Newall, John Snowden 65; Net: Vern Smith, Lee Kaufman, Skip Campbell, Michael Wasilewski 58; Pins Monday: No. 3 Erwin Dellaire 6-5, No. 8 Clyde Grant 1-5, No. 10 Craig Miller 8-0, No. 14 Bob Anderson 4-9, No. 16 Peter Beatham 9-2; PinsTuesday: No. 8 John Simpson 16-11; No. 16 Victor Jipson 5-4

WMSGA

At Rocky Knoll GC

Flight 1: Gross: Liz Coffin 81, Shirley Kile 83, Helen Plourd 83; Net: Sandra Meehan 66, Ashley Chubbuck 69, Denise Hennessey 69, Nancy Carlson 69, Flight 2: Gross: Durice Washburn 90, Kathy Anderson 95, Pegi Whited 97; Net: Shelley Drillen 64, Carole Cook 73, Faith Vautour 74, Flight 3: Gross: Claudette Amoroso 106, Marina Aston 106. Janice Ogier 118, Jeanne Tuttle 118, Net: Heidi Stevens 77, Robin Ashe 77, Hilda Wardwell 84, Skins: Gross: No. 2 Nancy Carlson 4, No. 6 Liz Coffin 4, No. 17 Sandra Meehan 2, No. 18 Liz Coffin 4, Net: No. 1 Nancy Hart 3, No. 5 Heidi Stevens 1, No. 9 Sandra Meehan 3, No. 16 Shelley Drillen 2

LOCAL

At Hampden CC

Ladies League — Aida Francis, Roberta Demmons, Sally Hartman 35; Paula Grindle, Janice Gran, Beth Dunning 41

At Pine Hill GC

Brewer Federal Credit Union Men’s League — 1. Adam Freeman, Tyler White, Mike Peitroski -5; 2. Tim Brochu, Phil Pushard, Thom Tardiff -4 (mc); 3. Larry Ellis, Ken Hanscom, Alan Higgins -4 (mc); Pins: No. 5 Mike Pietroski 3-6 No. 9 Thom Tardiff 20-2

At Dexter Muni GC

Men’s Twilight League — A Flight: Shane Baxter +3 ½, Sean Farnsworth and Steve Welch 0; B Flight: Jimmy Costedio +2, Willie Henderson +1 1/2; C Flight: Frank Reynolds +6, Ray Mountain +3 1/2; D Flight: Bob Wilson +4, Don Vosburgh +3 1/2; Pins: No. 4 Todd Brown 8-3, No. 8 Jimmy Costedio 5-7

At Foxcroft GC

Couples League — 1. Joanne Sincyr, Jack Sincyr -1; 2. Fran Moore, Sue Moore +1; 3. Duce Carleton, Donne Carleton +2;. 4. (tie) Carl Brackett, Earlene Hartford +3; 4. (tie) Lynne Snow, Tom Snow +3; Pins: No. 4. Duce Carleton 15-0

Legion baseball

ZONE 1 SCHEDULE

Wednesday, July 2

Brewer at Hampden, 5:30 p.m.

Penquis at Bangor, 5:30 p.m.

Waldo at Motor City, 5:30 p.m.

Saturday, July 5

Brewer at Waldo, 12:30 p.m.

Motor City at Penquis, 12:30 p.m.

Trenton at Bangor, 7:30 p.m.

Sunday, July 6

Bangor at Hampden, 12:30 p.m.

Brewer at Motor City, 12:30 p.m.

Waldo at Trenton, 12:30 p.m.

Monday, July 7

Bangor at Waldo, 5:30 p.m.

Hampden at Penquis, 5:30 p.m.

Trenton at Brewer, 7:30 p.m.

Wednesday, July 9

Hampden at Trenton, 4:30 p.m.

Motor City at Bangor, 5:30 p.m.

Penquis at Waldo, 4:30 p.m.

Friday, July 11

Motor City at Trenton, 5:30 p.m.

Penquis at Brewer, 7:30 p.m.

Waldo at Hampden, 7:30 p.m.

Sunday, July 13

Brewer at Bangor, 12:30 p.m.

Motor City at Hampden, 12:30 p.m.

Penquis at Trenton, 12:30 p.m.

Monday, July 14

Bangor at Penquis, 5:30 p.m.

Hampden at Brewer, 7:30 p.m.

Waldo at Motor City, 7:30 p.m.

JUNIOR SCHEDULE

Tuesday, July 1

Bangor 6, Fairfield 4

Thursday, July 3

Skowhegan at Bangor, at Mahaney, Orono, 5:30 p.m.

Saturday, July 5

Bath at Bangor (2), at Mahaney, Orono, noon

Tuesday, July 8

Bangor at Cheverus, at high school field, 5:30 p.m.

All-star teams

HIGH SCHOOL

KVAC Tennis All-Stars

Class A girls

Coach of the year: Rich Nutter (Hampden Acad.); player of the year: Maisie Silverman (Brunswick).

First team

First singles: Ashley Woodside (Hampden Acad.); second singles: Ali Stankiewicz (Brunswick); third singles: Leah Soloway (Brunswick); first doubles: Rebekah Boomer-Kelly Martin (Hampden Acad.); second doubles: Lyse Henshaw-Elizabeth Day (Brunswick)

Second team

First singles: Maddi Roy (Lewiston); second singles: Christine Levesque (Mount Ararat); third singles: Catelyn Kimball (Brewer); first doubles: Jenessa Talarico-Claudi Dionne (Lewiston); second doubles: Kenzie Labadie-Alanna Taylor (Lewiston)

Class B girls

Coach of the year: Jill Cristan (Waterville); player of the year: Colleen O’Donnell (Waterville)

First team

First singles: Colleen O’Donnell (Waterville); second singles: Emily Dufour (Waterville); third singles: Caroline Clark (Maranacook); first doubles: Emma Cristan-Jayme Saulter (Waterville); second doubles: Chelsea Cayer-Fotini Shanos (Waterville)

Second team

First singles: Abby Blakeley (Camden Hills); second singles: Carrie Hemholz (Camden Hills); third singles: Katie Vannorsdall (Camden Hills); first doubles: Olivia Swimm-Victoria Nolette (Maranacook); second doubles: Kayla Parsons-Joran Bowie (Erskine Acad.)

Class B boys

Coach of the year: Steven Boyce (Morse); player of the year: Zachary Disch (Waterville)

First team

First singles: Zachary Disch (Waterville); second singles: Thomas Jarmusz (Morse); third singles: Matthew Jarmusz (Morse); first doubles: Cameron Grass-Jon Ballantyne (Erskine Acad.); second doubles: Colby Arau-James Annis (Camden Hills)

Second team

First singles: Austin Pohlman (Camden Hills); second singles: Nathan Philbrook (Oceanside); third singles: Eli Thorbjornson (Oceanside); first doubles: Matthew Vashon-Justin Burgher (Winslow); second doubles: Kyle Zembroski-Vince Wang (Erskine Acad.)

All-star tourneys

LITTLE LEAGUE

BASEBALL

District 3

Ages 9-10

Saturday, June 28

G1: Holbrook 14, Lincoln 1

G2: Old Town 10 Bronco Little League (Hampden area) 0

G3: Orrington 9, Bangor East 7

G4: Hermon 10, Millinocket 0

Sunday, June 29

G5: Holbrook 9, Houlton 8

G6: Sebasticook 8, Old Town 3

G7: Bangor West 12, Orrington 8

G8: Hermon 20, Brewer 4

Tuesday, July 1

G9: Houlton 13, Bangor East 9, Bangor East eliminated

G10: Old Town 17, Millinocket 1, Millinocket eliminated

Wednesday, July 2

G11: Lincoln vs. Orrington, 5 p.m.

Thursday, July 3

G12: Bronco LL vs. Brewer, 5 p.m.

Sunday, July 6

G13: Houlton vs. Old Town, 10 a.m.

G14: G11 winner vs. G12 winner, 12:30 p.m.

G15: G5 winner vs. G6 winner, 3 p.m.

G16: G7 winner vs. G8 winner, 5:30 p.m.

Tuesday, July 8

G17: G14 winner vs. G15 loser, 3:30 p.m.

G18: G13 winner vs. G16 loser, 5:30 p.m.

Wednesday, July 9

G19: G15 winner vs. G16 winner, 3 p.m.

Thursday, July 10

G20: G17 winner vs. G18 winner, 5 p.m.

Friday, July 11

G21: G20 winner vs. G19 loser, 5 p.m.

Sunday, July 13

G22: G19 winner vs. G21 winner, 5 p.m.

Monday, July 14

G23: G22 winner vs. G22 loser, 5 p.m. (if necessary)

Golf

HOLE-IN-ONE

John Violette

BANGOR-John Violette recorded a hole-in-one on the 158-yard third hole at Bangor Municipal Golf Course Tuesday. Violette used a 6-iron to notch the ace, which was witnessed by Dean Bowden.

EMSGA

At Jato Highlands

Class A Gross: Jeff Dutch 73, Terry Whitney 75, Victor Jipson 75; Net: Charlie Ryder 66, Carl Brackett 68, Brian B. Campbell 69; Class B Gross: Tom Kus 69, Floyd Libby 77 Sandy Ervin 79, Larry Quinn 79, Richard Clements 79; Net: Val Paradis 66, Bruce Wasson 67, Steve Blanchard 67, Cliff Vaux 67; Class C Gross: Ron LaBonte 79, Bill Kirby 80, Jack Sincyr 80, Steve Norton 80; Net: Ron Hawes 67, Bob Anderson 69, George Draper 69, Gordon Holmes 69: Class D Gross: Richard Carleton 82, Brian Campbell 85, Bucky Owen 91, Peter Doran 91; Net: Stan Miller 71, Rick Smith 75, Dean Bryer 78; Class E Gross: Don Maxim 81, Lefty Homans 89, Bryant Dutch 91; Net: Skip Walton 68, Dave Benson 69, Welman McFarland 70; Super Senior Gross: Austin Carter 104; Net: Kip Soule 78; Best Ball Gross: Tom Kus, Ed McKay, Mike Newall, John Snowden 65; Net: Vern Smith, Lee Kaufman, Skip Campbell, Michael Wasilewski 58; Pins Monday: No. 3 Erwin Dellaire 6-5, No. 8 Clyde Grant 1-5, No. 10 Craig Miller 8-0, No. 14 Bob Anderson 4-9, No. 16 Peter Beatham 9-2; PinsTuesday: No. 8 John Simpson 16-11; No. 16 Victor Jipson 5-4

WMSGA

At Rocky Knoll GC

Flight 1: Gross: Liz Coffin 81, Shirley Kile 83, Helen Plourd 83; Net: Sandra Meehan 66, Ashley Chubbuck 69, Denise Hennessey 69, Nancy Carlson 69, Flight 2: Gross: Durice Washburn 90, Kathy Anderson 95, Pegi Whited 97; Net: Shelley Drillen 64, Carole Cook 73, Faith Vautour 74, Flight 3: Gross: Claudette Amoroso 106, Marina Aston 106. Janice Ogier 118, Jeanne Tuttle 118, Net: Heidi Stevens 77, Robin Ashe 77, Hilda Wardwell 84, Skins: Gross: No. 2 Nancy Carlson 4, No. 6 Liz Coffin 4, No. 17 Sandra Meehan 2, No. 18 Liz Coffin 4, Net: No. 1 Nancy Hart 3, No. 5 Heidi Stevens 1, No. 9 Sandra Meehan 3, No. 16 Shelley Drillen 2

LOCAL

At Hampden CC

Ladies League — Aida Francis, Roberta Demmons, Sally Hartman 35; Paula Grindle, Janice Gran, Beth Dunning 41

At Pine Hill GC

Brewer Federal Credit Union Men’s League — 1. Adam Freeman, Tyler White, Mike Peitroski -5; 2. Tim Brochu, Phil Pushard, Thom Tardiff -4 (mc); 3. Larry Ellis, Ken Hanscom, Alan Higgins -4 (mc); Pins: No. 5 Mike Pietroski 3-6 No. 9 Thom Tardiff 20-2

At Dexter Muni GC

Men’s Twilight League — A Flight: Shane Baxter +3 ½, Sean Farnsworth and Steve Welch 0; B Flight: Jimmy Costedio +2, Willie Henderson +1 1/2; C Flight: Frank Reynolds +6, Ray Mountain +3 1/2; D Flight: Bob Wilson +4, Don Vosburgh +3 1/2; Pins: No. 4 Todd Brown 8-3, No. 8 Jimmy Costedio 5-7

Harness racing

Bangor Raceway

Tuesday’s Results

FIRST, Pace, $3,000

Random Blizzard, Da Ingraham, 6.00 4.20 3.00

When In Doubt, Ke Switzer, 4.80 3.20

Electricity, Ch Nye, 3.40

T: 1:57.2. Ex. (8/2) $22.60; Tri. (8/2/3) $68.80

SECOND, Pace, $2,800

Miss Halo, Jo Nason, 5.00 3.20 2.60

Economical, He Campbell, 5.40 3.80

Thaacaretheeso, Ke Switzer, 4.20

T: 1:58.1. Ex. (7/6) $20.20; Tri. (7/6/2) $80.60; 1st Half DD (8/7) $24.00

THIRD, Trot, $3,500

Kegler Hanover, He Campbell, 3.00 2.20 2.10

Orderingin, Ga Mosher, 2.20 2.10

Transcendent, Ch Nye, 4.40

T: 2:00.0. Ex. (2/3) $4.20; Tri. (2/3/4) $12.40

FOURTH, Pace, $3,000

Fictitious, Ke Switzer Jr, 11.40 5.40 2.80

Jersey Shore, He Campbell, 4.00 2.80

Cute Hill, Ch Nye, 3.60

T: 1:58.4. Ex. (5/7) $62.40; Tri. (5/7/6) $117.00

FIFTH, Pace, $2,800

Press Your Luck, Da Ingraham, 6.40 2.80 2.20

Johnny Quick, He Campbell, 14.60 8.60

Bens Beach Boy, Mi Cayouette, 3.40

T: 1:58.2. Ex. (8/7) $79.40; Tri. (8/7/4) $1,014.20

SIXTH, Pace, $9,034

Eat Your Enemy, Jo Nason, 2.60 2.20 2.10

Madison’s Touch, Ro Cushing, 9.20 2.40

Fast Sheila, Da Ingraham, 2.40

T: 2:02.1. Ex. (6/5) $10.40; Tri. (6/5/3) $34.80

SEVENTH, Pace, $3,000

Charlie By Far, Ga Mosher, 6.80 3.40 2.80

Sign Of Thunder, Ke Switzer Jr, 3.00 2.40

Fox Valley Primo, Ke Switzer, 12.20

T: 1:56.2. Ex. (1/6) $21.40; Tri. (1/6/8) $256.20; Pick 3 Races (8/6/1) $30.40

EIGHTH, Pace, $4,000

Cactus Creek, He Campbell, 11.40 3.40 3.20

Thunder’s Toy, Ke Switzer,12.00 5.00

For Now, Sh Thayer, 2.40

T: 1:56.3. Ex. (4/2) $94.40; Tri. (4/2/5) $128.80

NINTH, Pace, $3,700

Forever Paradise, Ke Switzer Jr, 3.00 5.40 3.40

Ill Call U Back, Ga Mosher, 4.00 3.00

Cecils Express, He Campbell, 8.60

T: 1:56.4. Ex. (5/6) $10.40; Tri. (5/6/3) $90.80

TENTH, Pace, $3,000

Velvety Smooth, Ke Switzer, 4.60 3.40 2.20

Miss Paula D, He Campbell, 2.80 2.10

Cams Recess, Ga Mosher, 2.20

T: 1:57.1. Ex. (4/2) $11.40; Tri. (4/2/3) $23.40; 1st Half Late Double (5/4) $15.20

Total Handle: $44,357