Results

Tuesday’s Results

HIGH SCHOOL

BOYS SOCCER

Bangor 3, Edward Little 0

Bangor Christian 1, Central 0

Dexter 1, Searsport 1

Lee Acad. 3, Mattanawcook Acad. 0

Maine Central Institute 3, Old Town 1

Orono 9, Bucksport 2

Piscataquis 7, Penquis 2

GIRLS SOCCER

Bangor 4, Edward Little 1

Camden Hills 12, Cony 0

Fort Kent , Fort Fairfield

Greenville 5, Schenck 1

John Bapst 3, Mount Desert Island 1

Maine Central Institute 3, Old Town 2

Mount View 5, Nokomis 1

FIELD HOCKEY

Belfast 11, Lincoln Academy 0

Brewer 4, Oceanside 0

Foxcroft Academy 8, John Bapst 1

Lewiston 2, Camden Hills 0

Maine Central Institute 6, Leavitt 1

Mt. Ararat 1, Bangor 0

COLLEGE

MEN’S SOCCER

Gordon 1, Colby 0

FIELD HOCKEY

Colby 1, U-New England 0

St. Joseph’s 2, UMaine-Farmington 1

Volleyball

HIGH SCHOOL

At Calais

Calais (5-3) def. George Stevens Academy (0-8) 25-6, 25-12, 25-11

Calais: Kylie Donovan 24/24 serving, 8 aces, 5 kills, 11 assists, 7 digs; Abby Condon 15/15 serving, 5 aces, 10 kills, 3 blocks; Twyla Smiley 6 kills, 2 digs; Emma Seelye 2 aces, 6 digs; Faith Tirrell 2 aces, 6 digs; Olivia Huckins 4 kills, 7 assists, 3 digs.

George Stevens Academy: Kylie Chase 5/6 serving, 2 aces; Lillie Maier-5/5 serving, 2 kills; Elia O’Hara 7/8 serving; 1 ace. Erika Hipsky 1 dig, 1 kill, 3 blocks.

(Monday) Washington Acad. def. Narraguagus 25-14, 25-22, 25-22

Washington Acad.: Lexi Prescott 10 kills, 5 for 7 serving, 3 aces; Teeya Harmon 20-21 serving, 10 aces; Maggie Hood 6 kills; Kylie Atkinson 15 assists, 3-4 serving, 1 ace

Narraguagus: Riley Grant 10-12 serving, 1 ace, 9 assists, 1 kill; Madison Leighton 15-15 serving, 2 aces, 3 kills, 7 digs; Liza Fye 10-10 serving, 3 kills, 15 digs

Golf

HIGH SCHOOL

At Blue Hill CC, par 30

Old Town (20-1) 141, George Stevens (18-2) 148, Ellsworth (13-13) 165, John Bapst 177

Old Town: Chris Kauppila 30, Dillon Leland 36, Austin Soucy 37, Mikey Downs 38, Matt Preble 41, Bryce Richards 43, Dakota Madden 45, Kyle Berube 52, Justin Baker 62.

George Stevens: Tyler McKenney 30, Percy Zentz 39, Stefean Simmons 39, John Bateman 40, Jacob Russett 43, Gavin Mote 44, Tony Positano 47, Joey Mitchell 49, Duncan Howell 49.

Ellsworth: Austin Baron 35, Ricky Grindle 41, Devin Grindle 44, Erin Saunders 45, Keegan Grey 46, Reece Jagels 48, Wyatt Braun 54, Ben Partridge 60, Mikey Farley 82.

John Bapst: Jerry Huang 35, Sam Yoo 45, Cameron Ashe 47, Cannon Breen 49, David Fernandez 49, Crystal Bell 51, Nate Mushlit 55, Dominic Needham 60, Braeden Ward 66.

Medalists: Kauppila, McKenney 30

Today’s games

HIGH SCHOOL

Girls Soccer

Bangor Christian at Penobscot Valley, 4 p.m.

Bucksport at Orono, 4 p.m.

Hodgdon at Katahdin, 3:30 p.m.

Mattanawcook at Houlton, 5:30 p.m.

Narraguagus at Deer Isle-Stonington, 4 p.m.

Penquis at Dexter, 4 p.m.

Searsport at GSA, 4 p.m.

Shead at Woodland, 4 p.m.

Sumner at Lee Academy, 4 p.m.

Boys Soccer

Caribou at Foxcroft Acad., 4 p.m.

Greenville at Schenck, 4 p.m.

Hermon at John Bapst, 4 p.m.

Hodgdon at Katahdin, 3:30 p.m.

Narraguagus at Jonesport-Beals, 4 p.m.

Washington Acad. at MDI, 6 p.m.

Field Hockey

Central at Dexter, 4 p.m.

Hermon at Stearns/Schenck, 4 p.m.

MCI at Old Town, 3:30 p.m.

Mattanawcook at Orono, 4 p.m.

MDI at Machias, 5:30 p.m.

Narraguagus at Jonesport-Beals, 5 p.m.

Mattanawcook at Houlton, 4 p.m.

Volleyball

Sumner at Brewer, 5:30 p.m.

Cross Country

MCI, Skowhegan, Spruce Mountain at Erskine, 4 p.m.

COLLEGE

Women’s Soccer

Bates at Thomas, 7 p.m.

Colby at Southern Maine, 4 p.m.

Regis at St. Joseph’s, 7:30 p.m.

Unity at UMaine-Machias, 5:30 p.m.

Men’s Soccer

Anna Maria at St. Joseph’s, 5 p.m.

Clark at U-New England, 7 p.m.

Husson at Maine Maritime, 7 p.m.

UMaine-Farmington at Southern Maine, 4 p.m.

Unity at UMaine-Machias, 7:30 p.m.

Field Hockey

Bowdoin at Wellesley, 4 p.m.

Southern Maine at Plymouth State, 7 p.m.

Volleyball

Unity at Husson, 7 p.m.

Anna Maria at St. Joseph’s, 6 p.m.

UMPI at UMM, 7 p.m.